História kávy

Korene kávy: Od starovekých tradícií po expanziu v 16. storočí

História kávy siaha až do storočí starých ústnej tradície v dnešnom Somálsku, Etiópii a Jemene. Už v 15. storočí bola známa v Mekke. Tiež v 15. storočí sufijské kláštory v Jemene používali kávu ako pomoc pri koncentrácii počas modlitieb. Káva sa neskôr rozšírila na Levant v začiatkoch 16. storočia; vyvolala určitú kontroverziu ohľadom toho, či je halal v osmanskej a mamlúckej spoločnosti. Káva dorazila do Talianska v druhej polovici 16. storočia prostredníctvom obchodných stredomorských obchodných ciest, zatiaľ čo stredoeurópski a východoeurópski obyvatelia sa o káve dozvedeli od Osmanov. Do polovice 17. storočia sa dostala aj do Indie a na Východné Indie.

Rozvoj kávových kultúr vo svete

Kaviarene sa začali zakladat v Západnej Európe koncom 17. storočia, najmä v Holandsku, Anglicku a Nemecku. Jedno z prvých pestovaní kávy na Novom svete bolo, keď Gabriel de Clieu v roku 1720 priniesol kávové sadenice na Martinik. Tieto bôby neskôr vypustili 18 680 kávovníkov, čo umožnilo ich rozšírenie aj na iné karibské ostrovy, ako je Saint-Domingue, a tiež do Mexika. Do roku 1788 dodával Saint-Domingue polovicu svetovej kávy. 

Rast a globalizácia kávového priemyslu v 19. a 20. storoč

V roku 1852 sa Brazília stala najväčším producentom kávy na svete a tento status si udržala až doteraz. Obdobie od roku 1950 videlo rozšírenie hracej plochy vďaka vzniku niekoľkých ďalších hlavných producentov, najmä Kolumbie, Pobrežia Slonoviny, Etiópie a Vietnamu; tento posledný prekonal Kolumbiu a v roku 1999 sa stal druhým najväčším producentom. Moderné výrobné techniky spolu s masovou produkciou kávy ju dnes urobili bežnou položkou v domácnostiach. 

Zaujal vás tento text? Chceli by ste získať hlbší pohľad na túto tému? Máme pre vás podrobnejší súbor, ktorý poskytuje detailnejšie informácie.

Portfólio

Položka
Položka
Položka
Položka
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky